ManageEngine wprowadziło katalog ESM w 11. wersji ServiceDesk Plus – daje on możliwość współistnienia kilku instancji w ramach jednej aplikacji. Funkcjonalność została udostępniona we wrześniu 2019 roku, jednak nadal pojawia się sporo pytań dotyczących możliwości, jakie oferuje katalog ESM. Wynika to z tego, że nie wszyscy zaktualizowali aplikację i nie każdy miał do tej pory potrzebę utworzenia dodatkowej instancji. Zatem jakie korzyści oferuje katalog ESM?
Wybór instancji
Po zalogowaniu się użytkownik zobaczy możliwe instancje do wyboru np. IT lub HR. Co ważne, możemy decydować o tym, kto powinien mieć dostęp do których instancji.
W przypadku, gdy w organizacji przetwarzana jest bardzo duża liczba zgłoszeń można skorzystać z wyszukiwarki, która na podstawie wprowadzonej frazy sprawdzi moduły Zgłoszeń, Rozwiązań, Projektów oraz Ogłoszenia we wszystkich portalach i wyświetli pasujące wyniki.
Konfiguracja aplikacji
W sytuacji utrzymywania jednej instancji, konfiguracja aplikacji nie odbiega od konfiguracji znanych z jej wcześniejszych wersji. Sytuacja zmienia się, gdy mamy dwie lub więcej instancji – każda z nich posiada niezależne od siebie ustawienia administracji. Co to oznacza? Możemy np. skonfigurować oddzielne adresy mailowe dla każdej instancji, ustawić odrębne reguły biznesowe czy skrypty strony.
Częścią wspólną wszystkich instancji są ustawienia w katalogu ESM. Dostępna konfiguracja pozwala m.in. na zarządzanie instancjami, ustawienie zabezpieczeń dotyczących całej aplikacji, konfigurację Active Directory czy import certyfikatu SSL.
Licencjonowanie
Ważną kwestią jest również sposób licencjonowania kilku instancji w ramach jednej aplikacji. Każda z instancji w portalu ESM jest traktowana pod tym kątem jako zupełnie odrębna część aplikacji. Oznacza to, że możemy posiadać dostęp do różnych modułów w zależności od instancji i mieć np. jedną instancję w wersji Enterprise, a drugą w wersji Standard.
Ważną kwestią jest również licencjonowanie oparte na liczbie kont serwisantów. W sytuacji, gdy ten sam serwisant posiada dostęp np. do dwóch instancji, to zarówno w jednej, jak i w drugiej instancji musimy przygotować dla niego licencję. Wynika to z tego, że w sytuacji posiadania dwóch odrębnych aplikacji ServiceDesk Plus – jednej przeznaczonej tylko dla działu IT, drugiej tylko dla działu HR – również musielibyśmy wykorzystać po jednej licencji dla tego samego serwisanta w obu aplikacjach. Katalog ESM zwalnia nas z utrzymywania kilku aplikacji na rzecz jednej, jednak nadal instancje są traktowane jako oddzielne wystąpienia.
Podsumowanie
Choć katalog ESM w ServiceDesk Plus jest poniekąd rewolucyjną zmianą, to jeśli organizacja nie ma potrzeby korzystania z kilku instancji, po aktualizacji do wersji 11. można nadal korzystać z aplikacji w dotychczasowy sposób. Zależnie od potrzeb rozdzielenia działów w aplikacji, wykorzystywania odrębnych adresów e-mail oraz jeszcze bardziej szczegółowego określenia dostępu do określonych zasobów aplikacji, wykorzystanie katalogu ESM może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Ważne, aby dostosowywać funkcjonalności, które oferują posiadane narzędzia, do realnych potrzeb organizacji.
06.04.2021
Autor: marketing@mwtsolutions.eu
Kategorie: Aktualności Artykuł