Żyjemy w czasach, kiedy praktycznie w każdej organizacji znajdują się komputery. Są one filarem przedsiębiorstw ze względu na dane, które są na nich przetwarzane. W celu zachowania wysokiej wydajności i produktywności nasze maszyny musza być w odpowiedni sposób zarządzane. Statystycznie w średniej wielkości przedsiębiorstwie na jednego technika przypada od 50 do nawet 100 komputerów, którymi należy się zaopiekować i które należy monitorować. Oczywiście fizycznie nie jesteśmy w stanie manualnie monitorować każdej z tych maszyn w celu zapewnienia jej optymalnego działania, dlatego technicy wykorzystują do tego oprogramowanie typu Endpoint Central. Za pomocą tego systemu możemy centralnie zarządzać desktopami oraz konfiguracją i oprogramowaniem znajdującym się na nich. Wielu z administratorów często zadaje sobie pytanie: jak wydajnie zarządzać komputerami?
Poniżej znajdziecie kilka argumentów odpowiadających na pytanie, dlaczego centralizacja zarządzania desktopami jest ważna.
1. Oszczędność czasu i zasobów
Jak wspominałam, statystycznie na jednego technika w organizacji przypada minimum 50 komputerów. Spotkałam się z organizacjami, gdzie jest ich nawet 100 czy 150. Używanie softu, który pozwoli nam z jednego miejsca szybko skonfigurować wszystkie urządzenia umożliwia bardziej efektywne i skuteczne wykorzystanie czasu techników. Kluczowym słowem jest tutaj optymalizacja. Nie ma co ukrywać, że pracowników działów IT nie przybywa wprost proporcjonalnie do sprzętu, którym muszą zarządzać. Dlatego niesamowicie ważne jest korzystanie z systemów, które wspomogą nas w codziennej pracy. Dobierając narzędzie służące do zarzadzania desktopami warto zwrócić uwagę, aby zawierało w sobie jak najwięcej przydatnych dla nas funkcji. Dzięki temu za chwilę nie będzie trzeba uzupełniać jego funkcjonalności kolejnym softem. Nawet jeśli posiadacie już narzędzia, które dostarczają Wam przynajmniej ułamek funkcji związanych z zarządzaniem maszynami, nie bójcie się skonsolidować tych możliwości w jednym oprogramowaniu.
2. Bezpieczeństwo danych
Centralne zarządzanie pozwala na wprowadzenie jednakowych polityk bezpieczeństwa na wszystkich desktopach. Ponadto dobrej jakości oprogramowanie zadba o niezmienność wdrożonych polityk. Ważne jest, aby ustalić standardy konfiguracji dla poszczególnych grup użytkowników, np. dla konkretnych działów. Dzięki takiemu zabiegowi będzie można wysłać jedną globalną konfigurację dla większej ilości komputerów. Dobrze dobrane narzędzie pozwoli nam precyzyjnie wcelować się w konkretne komputery, nawet te znajdujące się poza naszą siecią firmową. Pamiętajmy, że nie wszystkie obszary przedsiębiorstwa muszą mieć dokładnie tak samo przygotowane komputery. Tam, gdzie przetwarzamy dane wrażliwe, mocno skupmy się na politykach bezpieczeństwa dotyczących wycieków danych np. poprzez kontrolę portów w komputerze lub ograniczenia związane z kopiowaniem plików na urządzenia pamięci masowej.
3. Kontrola aktualizacji
Przejęcie kontroli nad instalowanymi poprawkami jest ważnym krokiem z punktu widzenia zarządzania desktopami. Jest to tak ważna czynność, że pozostawienie jej w gestii użytkowników jest co najmniej nieodpowiedzialne. Najczęściej wybieraną metodą zarządzania poprawkami jest „testuj i zatwierdź”. Zgodnie z tą filozofią aktualizacje w pierwszej kolejności są instalowane na grupie komputerów testowych. Daje nam to możliwość zbadania wpływu zainstalowanych poprawek na funkcjonowanie komputera oraz innego oprogramowania. Korzystając z tej metody błędne aktualizacje nie idą od razu na środowisko produkcyjne. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy pomijamy krok testowania i od razu instalujemy aktualizacje na wszystkich komputerach w organizacji. Niestety okazuje się ona wadliwa. Tutaj może spełnić się czarny scenariusz działu IT, czyli wszystkie urządzenia zostaną unieruchomione. Dla przypomnienia, historycznie mieliśmy już sytuację, kiedy aktualizacja systemu operacyjnego powodowała blue screen i koniec pracy komputera. Dlatego właśnie zawsze sprawdzajmy co instalujemy na desktopach naszych pracowników.
4. Instalacja poprawek just in time
Ustanawiając politykę instalacji aktualizacji możemy w odpowiednim czasie zaktualizować systemy operacyjne lub oprogramowanie. Możemy dokonać tego poprzez wyznaczenie odpowiednich okienek wdrożeniowych dla poszczególnych grup pracowników tak, aby nie przeszkadzać im w czasie największej produktywności. Działy IT zarządzają często komputerami nie tylko pracowników biurowych ale również maszynami stojącymi na produkcji czy w salach zabiegowych. Przestój takich urządzeń spowodowany wgrywaniem aktualizacji w nieodpowiednim momencie może wpływać na zyski przedsiębiorstwa czy ludzkie życie. Weźmy jako przykład zakład produkcyjny, gdzie komputery sterują oprogramowaniem maszyn na linii produkcyjnej. Każde zatrzymanie takiej linii jest niesamowicie kosztowne dla organizacji, dlatego przestoje ogranicza się do minimum i wszelkie prace serwisowe prowadzone są w okienkach serwisowych. Nie są to długie okresy i nie odbywają się codziennie, raczej w cyklach tygodniowych lub miesięcznych, w zależności od charakterystyki produkcji. Dlatego należy zadbać, aby instalacja aktualizacji przebiegła sprawnie. Warto w takich przypadkach pobierać paczki aktualizacji na bieżąco, aby kiedy przyjdzie godzina zero od razu rozpocząć ich instalacje.
5. Ujednolicone konfiguracje
Nie ma nic gorszego niż mix konfiguracji na desktopach. Każdy z nas ma inną wizję poprawnego skonfigurowania komputerów dla pracowników, nie każdy jest też w stanie spamiętać wszystkie konfiguracje, które powinny zostać wdrożone na komputery. Dlatego, aby można było w tym wszystkim się odnaleźć, zaleca się używanie oprogramowania centralizującego zarządzanie komputerami. Dzięki niemu będziecie mogli skonfigurować ustaloną politykę bezpieczeństwa lub ustawić funkcjonalności systemu operacyjnego i następnie rozesłać na wszystkie maszyny lub grupy maszyn. Istotne jest zachowanie równowagi i wypracowanie polityk zaspokajających zarówno oczekiwania biznesu oraz wytycznych działu bezpieczeństwa.
Są to oczywiście wybrane argumenty przemawiające za stosowaniem oprogramowania umożliwiającego centralne zarządzanie desktopami. Oprogramowaniem, które zdecydowanie ułatwi Wam zapanowanie nad flotą komputerów i zostało docenione przez wiele firm oraz instytucji jest Endpoint Central.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zapraszamy na nasze webianrium, które odbędzie się już 22 lutego. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej.
15.02.2023
Autor: Dorota Michałowicz
Kategorie: Aktualności Artykuł
Polecane artykuły
Above the Customer’s Needs – monitoruj, reaguj, raportuj, zabezpieczaj z systemami ManageEngine
do 25 maja 2021