Czy Twoja firma również wyznaczyła sobie w tym roku cele biznesowe oraz te związane z bezpieczeństwem IAM? Pierwszy kwartał już za nami, ale wciąż jest mnóstwo czasu na uratowanie postanowień noworocznych. Sekretem, jak znaleźć się w 20%, którym udaje się spełnić założone postanowienia, jest dokładne zaplanowanie swoich działań.
W 2022 r., wraz z aktywnym przechodzeniem na pracę zdalną oraz hybrydową, zagrożenia bezpieczeństwa IT wszędzie stale rosną. Dlatego istotnym jest, aby organizacje i firmy skupiały się bardziej na rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa IAM, a nie tylko rozwoju i ekspansji. W poniższej publikacji przedstawimy pięć prostych kroków, które pomogą usprawnić uprawnienia, a co za tym idzie, osiągnąć cele bezpieczeństwa na rok 2022.
Jak usprawnienia mogą wpłynąć na pracę organizacji?
Te proste wskazówki pomogą:
- Zwiększyć bezpieczeństwo organizacji, zmniejszając możliwość ataku oraz potencjalne luki w zabezpieczeniach
- Stworzyć ogólnofirmowy standard zarządzania tożsamością i dostępem.
- Zabezpieczyć organizację przed zagrożeniami wynikającymi z nagłego przejścia do pracy z domu (WFH) i pracy zdalnej.
- Zapewnić przestrzeganie zasad bezpieczeństwa organizacji i IT.
Wykonywanie wszystkich czynności za pomocą natywnych narzędzi i skryptów PowerShell może być dość zniechęcające, ale narzędzia takie jak ADManager Plus mogą pomóc w osiągnięciu celów bezpieczeństwa i ustanowieniu skutecznych praktyk IAM wewnątrz całej organizacji bez potrzeby pisania złożonych skryptów PowerShell.
5-krokowy plan bezpieczeństwa IAM dla efektywnego zarządzania tożsamością i dostępem
1. Sprawdzenie wszystkich krytycznych zasobów w sieci, czy zostały zinwentaryzowane
Zacznijmy od wykonania przeglądu wszystkich krytycznych zasobów: osób i użytkowników, którzy mają dostęp do tych zasobów; użytkowników, którzy są aktywni, nieaktywni i posiadają uprzywilejowany dostęp; wszystkich urządzeń w sieci; użytkowników, którzy mają dostęp do urządzeń i zasobów.
Działanie to pomoże nam w przeprowadzeniu analizy w celu zidentyfikowania słabych punktów i luk w zabezpieczeniach w istniejących procesach IAM.
Dzięki ADManager Plus możesz skorzystać z ponad 200 wbudowanych raportów dotyczących użytkowników AD, komputerów, plików i udziałów.
2. Przegląd i aktualizacja wszystkich dostępów i uprawnień
Upewnij się, że przypisane uprawnienia są zgodne z zasadą najmniejszych uprawnień i kontroli dostępu opartej na rolach. Pozostałe dostępy lub uprawnienia z poprzedniej roli użytkownika wraz z wszelkimi nieodpowiednimi i nadmiernymi dostępami należy zaktualizować. Ponadto przestarzałe konta, osierocone konta i konta administratora w tle powinny zostać usunięte, aby zapobiec wykorzystaniu ich przez atakujących.
Krok ten łatwo wdrożysz przy użyciu szablonów reaktywnego zarządzania użytkownikami w ADManager Plus.
3. Zapewnienie bezpiecznego zarządzania hybrydową siłą roboczą
Starsze narzędzia IAM są przeznaczone dla scenariuszy, gdy praca odbywa się w biurze. Nagłe przejście na pracę z domu, kiedy wielu użytkowników pracuje zdalnie, otworzyło drzwi do większej ilości ataków. Według raportu FBI, liczba zgłoszonych cyberataków wzrosła o 3000-4000 dziennie od marca 2020 r. – prawie 400% więcej niż przed pandemią COVID-19. Idąc dalej, systemy IAM muszą być wyposażone do obsługi nowej normy: hybrydowego scenariusza pracy.
ADManager Plus pozwala nam na łatwe zarządzanie użytkownikami w środowisku hybrydowym Active Directory.
4. Konfiguracja skalowalnego i zautomatyzowanego procesu zarządzania tożsamością
Najlepszym sposobem radzenia sobie z powtarzającymi się zadaniami jest ich automatyzacja. Upewnij się, że istnieje standardowy, zautomatyzowany system obejmujący całą organizację, który automatycznie przydziela użytkowników i dostępy z zatwierdzeniem przepływu pracy oraz planowo czyści AD organizacji z przestarzałych kont. Dzięki temu zapobiegniesz wykorzystaniu przestarzałych kont przez potencjalnych cyberprzestępców w celu uzyskania dostępu do sieci przedsiębiorstwa lub w celu pozyskania poufnych danych.
Więcej o dostosowaniu i automatyzacji czyszczenia AD za pomocą ADManager Plus dowiesz się tutaj.
5. Wdrożenie sprawdzonego i przetestowanego działania po awarii
Utrata danych AD w wyniku przypadkowego działania lub celowych ataków cyberprzestępców może spowodować zatrzymanie pracy całej organizacji. Regularnie tworzone kopie zapasowe danych AD zapewnią, że firma będzie mogła wrócić na właściwe tory i kontynuować wszystkie operacje z odpowiednim poziomem uprawnień, dostępu i praw dla każdego pojedynczego użytkownika.
ADManager Plus pozwala zaplanować harmonogram tworzenia kopii zapasowych AD z opcją odzyskania bez ponownego uruchomienia jednostki centralnej.
Nie odwlekaj celów związanych z bezpieczeństwem IAM na następny rok. Zacznij zabezpieczać organizację już teraz za pomocą ADManager Plus. Wciąż masz szansę zrealizować swoje noworoczne postanowienia!
30.05.2022
Autor: Jakub Roszkiewicz
Kategorie: Aktualności Artykuł