Postęp technologiczny i pojawiające się koncepcje sieciowe nieustannie kształtują naszą infrastrukturę IT. Aby kluczowe operacje sieciowe działały bez zakłóceń, należy dokładnie monitorować bazową infrastrukturę sieciową pod kątem jej wydajności i kondycji. W tym artykule przeczytasz o 5 funkcjach systemów do monitorowania sieci, które wpływają na zwiększenie wydajności procesów IT.
Im bardziej złożona staje się nasza sieć, tym bardziej złożony staje się proces jej monitorowania. Mnóstwo operacji biznesowych i krytycznych procesów opartych na infrastrukturze IT sprawiają, że administratorzy IT potrzebują systemu do monitorowania sieci. Takiego, który zapewni całościowy podgląd jej wydajności. Ważne, aby rozwiązanie, które zwiększy wydajność sieci umożliwiało działania przedstawione na obrazku:
1. Wizualizacja sieci w pełnym zakresie
Skuteczność rozwiązywania problemów związanych z monitorowaniem sieci zapewnia optymalną wydajność i kondycję. Pojedyncza operacja sieciowa może wymagać zasobów sieci przewodowych, bezprzewodowych, wirtualnych i hybrydowych środowisk IT. Dzisiejsze infrastruktury IT są silnie podzielone na segmenty w sieciach. Dlatego ważne jest, aby system do monitorowania sieci umożliwiał wizualizację zasięgu sieci typu end-to-end.
Wizualizacja całej sieci pomaga skutecznie lokalizować pojawiające się problemy i ułatwia ich rozwiązywanie, niezależnie od lokalizacji. Rozwiązanie do monitorowania sieci, które obsługuje wizualizację, oszczędza czas administratorów IT eliminując martwe punkty sieci i skraca czas potrzebny na zweryfikowanie urządzeń, których dotyczy problem. Rozwiązanie, takie jak OpManager, pozwala na mapowanie topologii sieci i widoki biznesowe w celu dogłębnej wizualizacji sieci.
2. Analiza kluczowych wskaźników
Konserwacja oraz sprzęt mogą być kosztowne dla organizacji, która posiada rozbudowaną infrastrukturę IT i ciągle rozwijające się wymagania sieciowe. Najlepiej wdrożyć system do monitorowania sieci, który ma wbudowane raporty zawierające różne metryki wydajności. Raporty te pomagają uzyskać dogłębny wgląd w trendy wydajności sieci i wykorzystania zasobów, a także usprawnić planowanie wydajności i przeglądać informacje na temat różnych problematycznych obszarów sieci. Rozwiązanie, które pomaga analizować wykorzystanie zasobów IT i metryki wydajności, pozwoli Twojej organizacji zaoszczędzić tysiące, a nawet miliony kosztów utrzymania i zarządzania IT.
3. Scentralizowanie procesów monitorowania sieci
Operacje sieciowe są złożone, a korzystanie z oddzielnych narzędzi nie jest wydajne ani opłacalne. Korelowanie danych z różnych zasobów w celu uchwycenia dużych szczegółów i przydatnych metryk wydajności, to męczące zadanie podatne na błędy i problemy ze zgodnością aplikacji.
Ważne jest, aby wybrać pełnowartościowe rozwiązanie. Takie, które można łatwo zintegrować z innymi narzędziami do monitorowania i które zapewnia funkcje zarządzania operacjami IT, w tym zarządzanie konfiguracją i zarządzanie adresami IP. System, który umożliwia integrację z rozwiązaniami do obsługi zgłoszeń i komunikacji, usprawnia współpracę zespołu, monitorowanie i rozwiązywanie problemów. Pomaga to scentralizować procesy monitorowania sieci i uniknąć kłopotów oraz problemów z wdrażaniem różnych niezależnych narzędzi.
4. Zautomatyzowanie monitorowania sieci
Wykrywanie sieci, konfigurowanie profili dla wykrytych urządzeń i identyfikowanie pojawiających się problemów, to jedne z najbardziej czasochłonnych zadań monitorowania złożonej infrastruktury IT. W miarę skalowania sieci, administratorzy często muszą identyfikować, klasyfikować i konfigurować monitory dla nowo dodanych urządzeń sieciowych. Wykonują powtarzalne zadania konserwacyjne i uruchamiają wstępnie ustawione zadania podczas awarii sieci. Rozwiązanie, które może zautomatyzować te zadania, pomaga zespołom IT zaoszczędzić czas oraz skutecznie monitorować i zarządzać operacjami.
Wdrożenie rozwiązania do monitorowania sieci, takiego jak OpManager, pomaga zespołowi IT uprościć żmudne zadania dzięki automatyzacji przepływu pracy i mechanizmu wykrywania reguł. Korzystając z mechanizmu wykrywania reguł, zespoły IT mogą łatwo zautomatyzować proces wykrywania sieci. Dzięki różnym dostępnym szablonom, wykryte urządzenia można klasyfikować i automatycznie przypisywać wymagane monitory. Zespoły IT mogą projektować i automatyzować przepływy pracy, aby uruchamiać, zatrzymywać lub wznawiać usługi, procesy oraz automatyzować inne zadania za pomocą ponad 70 akcji przepływu pracy opartych na warunkach zdefiniowanych przez użytkownika.
5. Skalowanie systemu
Skalowanie sieci wiąże się z kilkoma wyzwaniami, takimi jak martwe punkty w sieci, niechciane urządzenia sieciowe i nadmierne wykorzystanie zasobów. Dlatego ważne jest, aby wybrać rozwiązanie, które jest skalowalne i może bezproblemowo zintegrować się z istniejącą infrastrukturą sieciową. Intuicyjne i wydajne rozwiązania do monitorowania sieci, takie jak OpManager, zapewniają kilka zaawansowanych funkcji. Takich jak monitorowanie bezagentowe lub oparte na agentach, które pomagają skalować rozwiązanie wraz z siecią. Dzięki temu, zespoły IT mogą uniknąć kilku problemów z siecią spowodowanych przez martwe punkty i zapewnić optymalną wydajność sieci.
OpManager – kompleksowe rozwiązanie do monitorowania sieci dla złożonych infrastruktur IT
OpManager to skuteczny system do monitoringu zasobów IT, który uprości zarządzanie operacjami IT i zwiększy wydajność. To kompletne rozwiązanie do monitorowania wydajności sieci umożliwia uzyskanie dogłębnego wglądu w zasoby sieciowe. Ponadto oferuje:
- kompleksowe monitorowanie sieci w czasie rzeczywistym, które oferuje ponad 2000 wbudowanych monitorów wydajności,
- scentralizowany pulpit nawigacyjny, który umożliwia kompleksowe monitorowanie sieci z jednej konsoli z pełnym zasięgiem sieci, nawet w sieciach rozproszonych,
- skalowalne rozwiązanie z różnymi możliwościami wizualizacji, które umożliwiają łatwe dochodzenie do pierwotnej przyczyny problemów z siecią,
- proaktywne zarządzanie usterkami z wielopoziomowymi progami i natychmiastowymi alertami,
- różnorodne szczegółowe raporty sieciowe, które pomagają w skutecznych ocenach wydajności i audytach sieci,
- w pełni funkcjonalne rozwiązanie do monitorowania sieci, które jest przystępne cenowo i łatwe w konfiguracji,
- ściśle zintegrowana aplikacja mobilna, która umożliwia monitorowanie sieci w podróży.
Jeżeli jesteś zainteresowany działaniem aplikacji OpManager, koniecznie obejrzyj odcinek naszego TechCastu Jak monitorować niestandardowe elementy w OpManager i Applications Manager?. Zachęcam również do skorzystania z bezpłatnych testów systemu – skontaktuj się z nami pod adresem sprzedaz@mwtsolutions.eu.
08.09.2021
Autor: Daniel Kamiński
Kategorie: Aktualności Artykuł