Firmy na całym świecie wykorzystują przeróżne formy komunikacji wewnętrznej. Oprócz podstawowego, jakim jest poczta mailowa, wiele przedsiębiorstw decyduje się na dodatkowe rozwiązania, takie jak np. Slack, Microsoft Teams. Systemy te pozwalają nie tylko na wysyłanie wiadomości, ale również oferują dodatkowe funkcjonalności i są proste w użytkowaniu. Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz je zintegrować z narzędziami ManageEngine.
Oprócz głównych kanałów komunikacji, każda grupa administratorów posiada również swój własny wewnętrzny kanał, na którym omawia bieżące sprawy związane z własnym środowiskiem oraz wymienia się informacjami, co aktualnie działa, a co nie działa. Niestety, może zdarzyć się sytuacja, w której pewna część informacji zostanie pominięta. Często administratorzy posiłkują się informacjami z systemów monitorujących środowisko, takich jak OPManager lub Applications Manager. Te narzędzia posiadają wbudowane formy alarmowania nas o przeróżnych błędach, jednak czasami mogą nie dotrzeć do odpowiednich osób, ze względu na np.: zbyt dużą ilość e-maili w skrzynce.
Co można zrobić w takim przypadku?
Wyjściem z takiej sytuacji jest integracja systemów do monitoringu z komunikatorami zewnętrznymi. Możemy tego dokonać dzięki wystawionym API. Zyskamy możliwość bycia ciągle powiadamianymi o statusie naszego środowiska oraz nie przegapimy żadnych kluczowych informacji, odnośnie problemów z działaniem urządzeń.
Przykładowa integracja Microsoft Teams oraz Applications Manager
System Applications Manager potrafi monitorować wiele elementów, takich jak:
- Serwery Windows,
- Bazy danych,
- Strony WWW,
- Rozwiązania chmurowe,
- Serwery e-mailowe,
- Pojedyncze aplikacje,
- Niestandardowe elementy,
dzięki czemu możemy weryfikować działanie całego naszego środowiska, z poziomu jednej aplikacji, a następnie zintegrować to z wybranym komunikatorem.
Poniżej przedstawiamy możliwość integracji z narzędziem MS Teams.
Microsoft udostępnia nam możliwość integracji kanału Teams, poprzez Łączniki
Z łączników musimy wybrać dodatek „Webhook”, który pozwoli nam na wykorzystanie API Microsoftu, w celu wysyłania powiadomień na dany kanał.
Konfiguracja po stronie Applications Managera sprowadza się do skonfigurowania odpowiedniej akcji alarmowania. W tym celu użyjemy wbudowanego typu „Webhook / REST API Action”.
Podczas konfiguracji akcji, będziemy musieli uzupełnić wszystkie parametry zapytania, takie jak:
- Nazwa akcji,
- URL do wykonywania zapytania,
- Metoda wysyłania danych,
- Dane do wysłania (tutaj umieszczamy co ma się znaleźć na kanale)
Taką akcję podłączamy do odpowiedniego monitora. W tym celu posłużymy się monitorem WWW. Zdefiniujemy dla niego czas odpowiedzi, po którego przekroczeniu ma zostać wyzwolona akcja alarmowania poprzez Microsoft Teams.
Po wyzwoleniu akcji i przekroczeniu zadanych wartości, aplikacja wykona zapytanie po stronie Microsoftu i poprawnie prześle komunikat.
Możemy oczywiście zawrzeć tutaj więcej informacji, takich jak:
- Przyczyna alarmu,
- Adres IP/URL,
- Data wystąpienia
Co zyskujemy?
Dzięki tego typu integracji otrzymamy wszystkie ważne informacje związanej z naszym środowiskiem. Dodatkowo informacje przekazywane tym kanałem mogą być efektywniejsze, niż alarmy przekazywane drogą e-mailową lub jakąkolwiek inną formą komunikacji. Praca z systemami monitorującymi staje się o wiele prostsza i możemy szybciej zareagować na problem, który się pojawił.
Monitorowanie systemów z formą notyfikacji przez aplikacje używane w firmach stanowi wielkie ułatwienie dla administratorów. Połącz swoje narzędzie do monitoringu z komunikatorami i zobacz, jak nie przegapić żadnej informacji!
17.04.2020
Autor: Stanisław Rogasik
Kategorie: Aktualności Artykuł