W obecnych czasach zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa nie należy do najłatwiejszych. Pojawiają się coraz liczniejsze zagrożenia, które mogą narazić organizacje na gigantyczne straty.
Unia Europejska przyjęła dyrektywę NIS2 w grudniu 2020 r. Dyrektywa ma na celu nałożenie obowiązku zgodności z przepisami o cyberbezpieczeństwie na nowe podmioty oraz nakłada wymagania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Polegają one na obligatoryjnym stosowaniu konkretnych rozwiązań z zakresu zarządzania ryzykiem w organizacji, m.in.:
polityka analizy ryzyka,
polityka bezpieczeństwa systemów Informatycznych,
planowanie ciągłości działania,
polityka zarządzania incydentami,
polityka kontroli dostępu.
Te polityki są nałożone na wiele przedsiębiorstw, które muszą zastosować się do niej. Czas wprowadzenia i wdrożenia polityki na poziomie państwa to 21 miesięcy, co znaczy, że nowelizacja ustaw powinna nastąpić najpóźniej do 18 października 2024 roku.
Cel dyrektywy
Celem jest poprawa cyberbezpieczeństwa w Unii Europejskiej oraz wprowadzenie odpowiednich mechanizmów do reagowania na incydenty podmiotów publicznych, jak i sektora prywatnego. Dzięki tej dyrektywie ma zostać również zwiększony poziom cyberbezpieczeństwa, poprzez narzucenie dodatkowych wymagań na firmy, takich jak przykładowo audyt bezpieczeństwa.
Co można zrobić?
W roku 2020 omawialiśmy już jako MWTSolutions kwestie Krajowej ustawy o Cyberbezpieczeństwie, która jest podobna do NIS2. Tym samym można powrócić do poprzednich materiałów oraz wdrożyć proponowane rozwiązania, celem spełnienia dyrektywy NIS2.
Dyrektywa NIS2 jest odpowiedzią na niestabilną sytuację i ma na celu poprawę cyberbezpieczeństwa w Unii Europejskiej oraz wprowadzenie odpowiednich mechanizmów do reagowania na incydenty podmiotów publicznych, jak i sektora prywatnego. W najnowszym i ostatnim odcinku TechCast wspominaliśmy o ustawie NIS2 oraz opowiedzieliśmy sobie trochę o samych wymogach ustawy. Warto obejrzeć również odcinek, celem uzupełnienia wiedzy. Link do odcinka znajdziecie tutaj: #8 NIS2, czyli powrót do KSC – podsumowanie TechCast – YouTube
14.04.2023
Autor: Stanisław Rogasik
Kategorie: AktualnościArtykuł
Udostępnij:
Stanisław Rogasik
ISAM Team Leader
Posiada obszerną wiedzę związaną z zarządzaniem Active Directory, monitoringiem infrastruktury sieciowej oraz zabezpieczeniem organizacji przy pomocy narzędzi ManageEngine. Pasjonat wszelkich nowinek technologicznych z zakresu AI, ML, Security, technologii mobilnych oraz IoT. Na co dzień zajmuje się zarządzaniem zespołem ISAM, koordynując pracę, wdrożenia oraz obsługę techniczną klientów marki ManageEngine. Stały użytkownik systemów Linux. Hobbystycznie pisze oprogramowanie w różnych językach programowania. Poza godzinami pracy szuka ciekawych projektów, które przykładowo pozwalają na automatyzację codziennych zadań. Pasjonat bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia systemów od różnych stron.