W dzisiejszych czasach mamy dostęp do różnorodnego oprogramowania. Rozwiązania płatne, jak i darmowe są wykorzystywane regularnie w organizacjach. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, które są mniej lub bardziej znaczące zależnie od sytuacji. Koszt oprogramowania bywa sporym obciążeniem dla rozwijających się firm, jednak wybierając darmową opcję można stracić sporo czasu na jej optymalizację. W efekcie takie oprogramowanie zwiększa wkład pracy, wydłużając ją i tym samym pochłaniając pieniądze w niezauważalny sposób.
W tym artykule przedstawimy wspomnianą tematykę na przykładzie naszego produktu, który w bardzo dużym uproszczeniu służy do obsługi zgłoszeń. Dlaczego więc warto płacić za ServiceDesk Plus?
Największą różnicą między oprogramowaniem darmowym, a płatnym jest tempo jego rozwoju. Komercyjna organizacja posiada sztab specjalistów, którzy ciągle pracują nad rozwojem aplikacji, ponieważ mówiąc wprost jest to warunek przetrwania na rynku. Tym co cechuje płatne rozwiązania, jest niewątpliwie wsparcie oferowane ze strony producenta oprogramowania. Support pracujący w wyznaczonych godzinach zajmie się zgłoszonym problemem, a w razie potrzeby przekaże informacje o oczekiwanych przez klientów nowych funkcjonalnościach.
„Darmowe oprogramowanie – wsparcie twórcy”. W przypadku darmowych rozwiązań problem jest bardziej skomplikowany. Uzyskujemy często świetne oprogramowanie, lecz w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów jesteśmy skazani sami na siebie, bądź na fora internetowe czy pisanie maili do twórcy. W tym przypadku nie otrzymujemy jakichkolwiek gwarancji, że problem z działaniem aplikacji zostanie rozwiązany. Większość organizacji nie może sobie na to pozwolić. Skoro jesteśmy już w temacie biznesu – jak wygląda przedstawiona sytuacja w kontekście zawodowym?
„Płatne oprogramowanie vs darmowe – w kontekście biznesowym”. Użytkownicy w dużych organizacjach, nie związanych bezpośrednio z branżą IT często nie są osobami bardzo zaawansowanymi technicznie. Nie ma w tym nic złego, ponieważ każdy ma inne predyspozycje. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dobrze funkcjonująca organizacja to taka, która sprawnie rozwiązuje pojawiające się problemy. Ludzie muszą mieć po prostu techniczne możliwości wykonywania swoich obowiązków. Z doświadczenia w pracy z klientami wiem, że użytkownicy dużych korporacji potrafią zgłaszać nawet kilka problemów dziennie dotyczących tylko jednej aplikacji. Nie wyobrażam sobie rozwiązywania ich z darmowym oprogramowaniem, gdzie administrator organizacji jest zdany sam na siebie i często nie ma po prostu możliwości naprawienia zgłaszanych problemów.
Oprogramowanie darmowe zazwyczaj występuje w jednej wersji, ponieważ nie ma sensu tworzyć kilku, skoro i tak jest ono bezpłatne. W przypadku ServiceDesk Plus otrzymujemy trzy opcje do wyboru: standard, professional oraz enterprise. W dużym skrócie wersja standard – oprogramowanie pomocy technicznej, wersja professional oferuje dodatkowo bardzo rozbudowany system zarządzania zasobami wraz z modułem zakupów oraz umów, natomiast wersja enterprise daje nam narzędzia do zarządzania katalogiem usług, projektami, zmianami oraz CMDB. Czy przy tak wielu możliwościach musimy kupować kota w worku? Oczywiście, że nie.
Osoba zainteresowana oprogramowaniem może zgłosić się do nas, gdzie w ramach 30 dniowych, zupełnie darmowych testów, może sprawdzić wybraną wersję w swoim środowisku, wraz z pomocą naszego supportu jak i wsparciem Product Manager’a. Zadaniem wyznaczonej osoby z ramienia MWT Solutions będzie dostosowanie aplikacji do procesów panujących w danej organizacji lub też zaproponowanie nowych, jeszcze bardziej wydajnych założeń. Dopiero po tym odbywa się decyzja o rezygnacji, bądź też zakupie aplikacji. Sam proces 30 dniowych testów odbywa się bez jakichkolwiek zobowiązań ze strony osoby zainteresowanej. Uczciwe? Jak najbardziej.
„Historia firmy z którą nawiązujemy współpracę” Jedną z ważniejszych rzeczy, jeśli planujesz długofalowo działania biznesowe jest wizja długiej, owocnej współpracy. Pytanie brzmi, czy potrafisz zaufać firmie, która istnieje na rynku od roku, bądź nieco dłużej? Statystyki, na które trafiłem na kilku stronach internetowych mówią o tym, że 30% firm upada w pierwszym roku swojej działalności, a po 5 latach kolejne 70% małych i średnich firm. Początki Zoho Corporation (spółki „matki” ManageEngine) sięgają 1996 roku. Firma za rok będzie obchodzić ćwierćwiecze istnienia, a to do czegoś zobowiązuje. Czasami organizacje zmieniają swoje procesy pod kątem możliwości aplikacji. W momencie potrzeby zmiany oprogramowania czeka nas bardzo czasochłonny i kosztowny proces. W przypadku korzystania z produktów ManageEngine nie ma mowy o tego typu sytuacji.
„Czas – od zakupu do działania”. Ostatnim niezwykle istotnym aspektem, o którym wspomnę jest czas. Od momentu zdecydowania się na zakup, aplikacja może zostać wdrożona nawet w ciągu kilku godzin lub maksymalnie kilku dni. Termin realizacji jest ustalany w dogodnym dla klienta czasie. Wdrożony zostaje kompletny produkt, który działa od razu. Decydując się na ServiceDesk Plus otrzymujesz rozwiązanie stworzone zgodnie z najlepszymi praktykami, które działa jak należy od momentu instalacji. Pozostaje kwestia personalizacji. Pomagamy wykonać ją również przy użyciu dodatkowych skryptów, jeśli wymagane funkcjonalności wykraczają poza standardowe możliwości aplikacji.