Jakie zalety charakteryzują usługi w chmurze? Jak na świecie wygląda popularność rozwiązań w wersji cloud? Postęp technologiczny, który dokonuje się na naszych oczach przez ostatnie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, jest niewiarygodny. Prace fizyczne, dzięki coraz większym automatyzacjom, stopniowo ustępują miejsca pracom umysłowym. Internet staje się dla młodszych pokoleń tym, czym telewizja była dla osób trochę od nich starszych. Natomiast postępująca globalizacja (mająca zarówno wady, jak i zalety) powoduje, że zazwyczaj uzyskujemy dostęp do tych samych usług oraz rozrywek w tym samym czasie co osoby z USA, Japonii czy Australii.
Jak światowe trendy wpływają na kształt biznesu? Zgodnie z raportami Eurostatu trend jest jednoznaczny – niezależnie od badanego kraju, wzrasta znaczenie usług w chmurze. Tempo tych zmian jest różne, jednak w raportach, do których dotarliśmy nie ma ani jednego kraju, w którym tendencja pod tym kątem byłaby spadkowa.
1. Brak kosztów utrzymania infrastruktury
Posiadanie własnej infrastruktury to nie tylko koszt zakupu odpowiedniego sprzętu (serwerów). Wiąże się to również z wynajmowaniem przestrzeni, zatrudnianiem osób potrafiących obsługiwać posiadane urządzenia oraz z kosztami napraw czy modernizacji, które są nieuniknione. Natomiast w przypadku systemów chmurowych, całość odpowiedzialności za utrzymanie odpowiedniej jakości usług przechodzi na producenta oprogramowania. Kwota subskrypcji, którą należy opłacić w skali roku zależnie od usługi, może być z tego powodu wyższa – jednak warto pamiętać, że jest to jedyny koszt, który poniesiemy. Koszt, który jest przewidywalny. Posiadając własną infrastrukturę musimy być gotowi na dodatkowe wydatki w każdej chwili.
2. Aktualizacje oprogramowania
Rozwiązania w wersji cloud (np. ServiceDesk Plus) są automatycznie aktualizowane przez producenta. Oznacza to brak jakichkolwiek problemów i błędów związanych z tym procesem. Nawet jeśli jakieś wystąpią, to w gestii producenta pozostaje ich jak najszybsze rozwiązanie i możemy być pewni, że nie będziemy musieli brać w tym procesie udziału (a bywa on często bardzo czasochłonny). Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza w przypadku takiego rozwiązania jak ServiceDesk Plus, gdzie nowe aktualizacje są wydawane z bardzo dużą częstotliwością. W przypadku wielu organizacji, jedynym momentem, kiedy można zaktualizować oprogramowanie, jest czas po godzinach pracy w organizacji. Administratorzy muszą w takich sytuacjach dodatkowo poświęcać swój czas w tygodniu, a często i nawet w weekendy.
3. Rozwiązywanie problemów technicznych
W momencie wykrycia jakichkolwiek problemów z oprogramowaniem utrzymywanym na własnych serwerach, czas ich rozwiązania może się wydłużyć. Bardzo często (jeśli nie w większości przypadków) problemy spowodowane są nie tyle błędami w samym oprogramowaniu, co specyfiką danego środowiska, w którym funkcjonuje oraz w sposobie, w jaki jest utrzymywane. W przypadku zgłoszenia problemów z wersją usługi w chmurze, producent nie musi umawiać się na sesje zdalne oraz dopytywać o szczegóły. Jest w stanie od razu sprawdzić zgłoszony problem. Klient tylko oczekuje na informację, że problem został już rozwiązany. Dzięki temu oszczędza swój czas, który również przekłada się na finanse.
4. Nowe funkcjonalności
Bardzo często nowe funkcjonalności pojawiają się w pierwszej kolejności w wersji chmurowej. Wynika to z łatwiejszej, z punktu widzenia producenta, implementacji, ponieważ działanie części funkcjonalności może być zależne od specyfiki danego środowiska. Natomiast posiadając rozwiązanie w chmurze, producent zna swoją infrastrukturę doskonale i jest w stanie przewidzieć oraz dokładnie przetestować wszystkie newralgiczne punkty nowej funkcjonalności. Oczywiście, występują pewne różnice w wersji chmurowej oraz w wersji „on premise” pod względem funkcjonalności, które wynikają z ograniczeń jednego bądź drugiego rozwiązania. Natomiast, nie jest tak, że jedna bądź druga wersja posiada ich znacząco mniej lub więcej. Po prostu część dostępna jest tylko w wersji lokalnej, a część tylko w wersji chmurowej.
5. Dostępność
W celu uzyskania dostępu do ServiceDesk Plus w wersji cloud, jedyne czego potrzebujemy, to przeglądarka oraz dostęp do internetu. Nie musimy pamiętać, aby „wystawić” nasz system na zewnątrz, tak aby był dostępny nie tylko wewnątrz organizacji, ale też w przypadku pracy zdalnej. Otrzymujemy unikalny adres, pod którym zawsze znajdziemy uruchomioną usługę – dostęp uzyskamy również za pomocą aplikacji na systemy Android oraz iOS, tak jak w przypadku wersji „on premise”.
Podsumowanie
Usługi w chmurze posiadają też swoje wady, jednak skupiliśmy się głównie na zaletach, ponieważ trend jest oczywisty. Analogicznie, niewiele osób chodzi dzisiaj do wypożyczalni wideo po kasety VHS, a także zauważalnie spada sprzedaż fizycznych nośników związanych z muzyką, ponieważ w ramach jednej aplikacji otrzymujemy dostęp do niemal całej muzyki jaka została kiedykolwiek stworzona. Trendy przenoszą się również na biznes oraz funkcjonowanie organizacji na całym świecie, a przepływ informacji dzięki internetowi pozwala być nam na bieżąco z tymi zmianami. Czy jesteś gotowy na kolejny krok w rozwoju swojej organizacji?
14.12.2020
Autor: marketing@mwtsolutions.eu
Kategorie: Aktualności Artykuł