Bazy danych są kluczowe w funkcjonowaniu organizacji. Ich awarie znacząco utrudniają pracę pracownikom oraz mogą powodować duże niezadowolenie wśród użytkowników aplikacji. Może to przekładać się na straty wizerunkowe jak i finansowe. Kiedy aplikacja ulegnie awarii lub występuje problem z opóźnieniem, pierwszym krokiem jaki podejmują administratorzy jest sprawdzenie poprawności funkcjonowania oraz komunikacji bazy danych.
W czasach, gdzie szybkość reagowania na tego typu incydenty jest kluczowa, bazy danych wymagają ciągłego monitorowania pod kątem funkcjonowania, dostępności i wydajności. Jeżeli baza danych nie jest nadzorowana może pojawić się nadmierne zużycie zasobów, awarie serwera czy aplikacji, problemy z nadmiernym zużyciem pamięci i zwiększone opóźnienia, które mogą spowodować duże problemy. Aby zapobiec lub zminimalizować ilość takich sytuacji, warto zastosować narzędzia do monitorowania bazy danych.
Jak monituje się bazę danych?
Monitorowanie wydajności bazy danych odbywa się poprzez proaktywne gromadzenie dogłębnych metryk systemu danych w celu uzyskania wglądu w jego działanie i wydajność w czasie rzeczywistym. W ten sposób możesz identyfikować i rozwiązywać problemy związane z bazami danych, zanim przerodzą się one w katastrofę.
Ponieważ większość organizacji działa w oparciu o ogromną infrastrukturę informatyczną, ciągłe monitorowanie baz danych może stanowić wyzwanie dla administratorów. Co w przypadku kiedy mamy 20 lub więcej baz danych? Warto wtedy pomyśleć o automatyzacji i optymalizacji procesu nadzoru za pomocą solidnego narzędzia do monitorowania baz danych.
Sprawna baza danych odgrywa istotną rolę w celu zapewnieniu optymalnego działania powiązanej aplikacji. Informacje, takie jak dostępność, odpowiedź bazy danych, pojemność, sesje i wydajność, mogą służyć do określania kondycji systemu bazy danych.
Wymienione parametry można użyć do zidentyfikowania wszelkich niedogodności, które mogą bezpośrednio lub pośrednio wpłynąć na infrastrukturę bazy danych. Pięć głównych czynników wpływających na wydajność bazy danych to:
- Powolne zapytania SQL
- Przeciążone sesje/zadania
- Nieefektywne indeksowanie
- Niewystarczająca pojemność pamięci RAM
- W tym miejscu przydaje się zarządzanie wydajnością bazy danych.
Narzędzie do monitorowania wydajności bazy danych pozwala na ciągłą obserwację kluczowych atrybutów wydajności, które dają wskazówki dotyczące występującego problemu lub pomagają im zapobiegać. Oto niektóre z kluczowych wskaźników wydajności bazy danych, na które należy zwrócić uwagę:
1. Kondycja i dostępność
Kondycja i dostępność to jedne z najważniejszych elementów monitorowania bazy danych. Zagwarantowanie, że dane można odzyskać w dowolnym momencie, w dużej mierze przynosi korzyści organizacji.
Jednym z narzędzi monitorujących bazy danych, jest Applications Manager. Zapewnia on użytkownikom elastyczność w konfigurowania progu dostępności, który automatycznie wykrywa i powiadamia administratorów w przypadku problemów.
2. Wydajność
Najczęściej słaba wydajność bazy danych występuje w wyniku niewystarczającej alokacji zasobów. Zaniedbania w planowaniu zasobów bazy danych mogą prowadzić do korkowania się przepływu informacji, bezpośrednio wpływając na wrażenia użytkownika końcowego.
Głównym celem korzystania z narzędzia do monitorowania wydajności bazy danych jest zapewnienie administratorom wglądu w podstawowe operacje wykonywane w systemie bazy danych.
Korzystając z oprogramowania do monitorowania baz danych, takiego jak Applications Manager, administratorzy mogą w łatwy sposób identyfikować zasoby oraz na podstawie danych z aplikacji optymalnie przydzielać zasoby w celu uzyskania bardziej wydajnego systemu baz danych. Informacje, takie jak przeciążenie ruchu sieciowego, procesy, obciążenie procesora lub wykorzystanie pamięci, pokazane przez narzędzie do monitorowania baz danych AppManager, mogą być również wykorzystywane do aktualizacji infrastruktury bazy danych.
3. Monitorowanie zapytań
Innym ważnym elementem, który prowadzi do wąskich gardeł wydajności, jest stosowanie nieefektywnych kodów napisanych przez programistów, które mogą powodować duplikaty łączenia, wykładniczy wzrost czasu wykonywania zapytań i rozdęte indeksy.
Nie jest dobrą praktyką uruchamianie zapytania SQL po większą ilość danych niż jest to wymagane, które spowalniają działanie aplikacji w tle i wydłużają czas odpowiedzi bazy danych.
Monitor bazy danych Applications Manager precyzyjnie wskazuje wolno działające i kosztowne zapytania. Za pomocą atrybutów, takich jak czas procesora i czas wykonania zapytania, administratorzy mogą wprowadzać niezbędne zmiany w celu uzyskania bardziej wydajnej instrukcji zapytania.
4. Zdarzenia w bazie danych
Dokładne zrozumienie zdarzeń w bazie danych jest niezbędne do wykrycia niespójności, które mogą przerodzić się w poważny problem. Konwencjonalne narzędzie do monitorowania może analizować trendy w celu ujawnienia i zinterpretowania zdarzeń, które występują w poszczególnych sesjach/zadaniach.
Podsumowując, dzięki systemowi monitorowania wydajności bazy danych można uzyskać indywidualny podział wydajności zaangażowanych sesji/zadań wraz z komponentami z nimi powiązanymi. Można dokonać niezbędnych poprawek i dostosowań, aby udoskonalić sposób przechowywania danych za pomocą wskaźników takich jak stan zdrowia, czas odpowiedzi, wykorzystanie pamięci, informacje o użytkowniku, informacje o aplikacjach, szczegóły bazy danych i inne.
Applications Manager może służyć jako kompleksowe rozwiązanie dla potrzeb monitorowania bazy danych i analizy wydajności. Narzędzie to wyróżnia się na tle innych rozwiązań do monitorowania wydajności baz danych, zapewniając gotowe monitorowanie wielu technologii w ramach jednej konsoli. Oprócz obsługi relacyjnych baz danych, dostępne jest również wsparcie monitorowania dla baz danych NoSQL, takich jak MongoDB , Cassandra, oraz chmurowych baz danych, takich jak Amazon DynamoDB , Azure SQL Database itp.
Do kluczowych zalety korzystania z usług monitorowania baz danych Applications Manager należą:
- Łatwa i bezagentowa konfiguracja monitora.
- Profile alarmów i progów dla kluczowych atrybutów, które mają być monitorowane.
- Graficzna reprezentacja danych do oceny wydajności.
- Monitorowanie replikacji.
- Podgląd obecnych zapytań SQL.
- Niestandardowe pulpity nawigacyjne, grupy procesów biznesowych i widżety do wydajnego zarządzania bazami danych.
Jeżeli poszukujesz rozwiązania do monitorowania baz danych które posiada również wiele dodatkowych możliwości monitorowania na przykład usług cloudowych, transakcji aplikacji czy serwerów mailowych, Applications Manager z rodziny aplikacji ITOM od ManageEngine jest doskonałym wyborem. Zapraszamy do wspólnych testów!
01.02.2023
Autor: Kamil Cieśla
Kategorie: Aktualności Artykuł