Ponad 26% komputerów na świecie jest narażonych na krytyczne luki bezpieczeństwa – dokładnie tyle ile komputerów wciąż działa w systemie operacyjnym Windows 7. Czy jesteś wśród tych 26%? Narażasz się na niebezpieczeństwo w sieci? Czy Twoje przedsiębiorstwo jest gotowe przeciwdziałać potencjalnym naruszeniom bezpieczeństwa? Zbliża się koniec wsparcia Windows 7, koniec cyklu życia systemu (EOL – End of Life). Czas przygotować urządzenia z systemem Windows 7 do walki z cyberatakami. W pierwszej części tego artykułu omówimy wszystkie szczegóły tego problemu oraz dostępne rozwiązania.
Koniec wsparcia Windows 7
Po 14 stycznia 2020 r. Firma Microsoft nie będzie już zapewniać bezpłatnych aktualizacji zabezpieczeń ani pomocy technicznej dla komputerów z systemem Windows 7. Jeśli nadal będziesz używać systemu operacyjnego Windows 7 po zakończeniu wsparcia i zrezygnujesz z zakupu „Extended Security Updates” – rozszerzonych aktualizacji zabezpieczeń, komputer nadal będzie działał, ale będzie bardziej podatny na zagrożenia bezpieczeństwa, ponieważ pomoc techniczna i aktualizacje oprogramowania z Windows Update nie będą już dostępne.
Możesz nadal korzystać z systemu Windows 7 przedłużając aktualizacje zabezpieczeń na okres do 3 lat – do stycznia 2023 r. Jednak te update’y i poprawki błędów będą dostarczane przez Microsoft tylko za dodatkową opłatą. Przyjrzyjmy się, jak brak wsparcia dla produktu bez rozszerzeń zabezpieczeń wpłynie na nasze komputery w sieci.
Ryzyko związane z uruchomieniem systemu Windows 7 bez wsparcia
Koniec wsparcia Windows 7 niesie ze sobą wiele problemów. Największym jest to, że system nie zostanie załatany pod kątem problemów z bezpieczeństwem i błędów, narażając Cię to na wszelkie pojawiające się zagrożenia. Windows 7 był wersją systemu, na którą najczęściej miało wpływ oprogramowanie ransomware WannaCry, a także Bluekeep i EternalBlue.
Przestarzałe oprogramowanie sprawia, że komputery są podatne na awarie systemu. Może to spowodować utratę danych, potencjalne uchybienia w zakresie bezpieczeństwa i problemy ze zgodnością z regulacjami takimi jak RODO.
Innym poważnym problemem, który zmusza ludzi do aktualizacji systemów operacyjnych, może być problem z kompatybilnością aplikacji, które są aktualizowane. Używając przestarzałych systemów operacyjnych, możesz skończyć z niefunkcjonalnymi aplikacjami i programami.
Aktualizacja do systemu Windows 10 kosztuje 199,99 USD za urządzenie. Opłata za utrzymanie systemu Windows 7 z rozszerzonymi aktualizacjami zabezpieczeń wynosi 25 USD za urządzenie w pierwszym roku. Jednak może wzrosnąć rocznie do 200 USD za urządzenie. Na dłuższą metę najtańszą (a przy okazji najbezpieczniejszą) opcją jest po prostu uaktualnienie do systemu Windows 10.
Trudności i złożoność procesu migracji
- Brak planowania
Powstanie chaos, jeśli procedura rozmieszczania nie zostanie właściwie zaplanowana. Aby proces migracji przebiegał płynnie, wykonaj następujące czynności:- Uzyskaj pełne informacje o zasobach w Twojej sieci. Określi to liczbę urządzeń, które należy uaktualnić z systemu Windows 7 do systemu Windows 10.
- Uzyskaj pełny widok szczegółów systemu operacyjnego wraz ze sprzętem i oprogramowaniem w komputerach w sieci. Umożliwi to kategoryzację komputerów spełniających wymagania sprzętowe dla systemu Windows 10.
- Aby zapewnić obsługę starszych aplikacji, uzyskane dane o zasobach dostarczą informacji o oprogramowaniu, które może nie być zgodne z systemem Windows 10.
- Czas potrzebny na ręczne wdrożenie systemu operacyjnego
Czas potrzebny do ręcznego wdrożenia lub uaktualnienia systemu operacyjnego na komputerze korporacyjnym wynosi do trzech godzin. Szacowany czas nie obejmuje czasu zebrania wszystkich danych dotyczących sprzętu i oprogramowania w celu sprawdzenia problemów ze zgodnością. W przypadku administratora IT zarządzającego co najmniej tysiącem urządzeń końcowych, instalacja systemu operacyjnego może zająć cały dzień pracy zarówno administratora, jak i pracowników. Dlatego narzędzie do wdrażania, takie jak Desktop Central, znacznie skróci czas i wysiłek związany z aktualizacją. - Wymagania sprzętowe
Aby uaktualnić komputery z systemu Windows 7 do Windows 10, muszą być spełnione podstawowe specyfikacje sprzętowe przedstawione poniżej przez Microsoft.Procesor 1 GHz lub szybszy, albo System-on-a-Chip (SoC) RAM 1 GB dla architektury 32-bit, lub 2 GB dla architektury 64-bit Miejsce na dysku 16 GB dla 32-bit OS, 32 GB dla 64-bit OS Karta graficzna DirectX 9 albo wyższy, ze sterownikiem Windows Display Driver Model (WDDM) 1.0 Minimalna rozdzielczość monitora 800×600 Aby uniknąć ewentualnych błędów uruchamiania systemu operacyjnego, należy ściśle przestrzegać tych specyfikacji. Na przykład wdrożenie 64-bitowego systemu operacyjnego Windows na maszynie 32-bitowej lub odwrotnie może zakłócić sprawne działanie komputera.
Kody błędów podczas instalacji
Czasami podczas procesu instalacji systemu Windows 10 program może się zatrzymać i wyświetlić kod błędu. Istnieje wiele możliwych kodów błędów i co najmniej tyle samo potencjalnych problemów, które mogą wystąpić. Właściwym krokiem w takiej sytuacji byłoby zanotowanie kodu błędu i znalezienie faktycznej przyczyny problemu. Oto lista niektórych z najczęstszych kodów błędów, które mogą wyświetlać się podczas aktualizacji systemu Windows 10, oraz ich rozwiązania podane przez Microsoft:
Szybkie, łatwe i zaawansowane metody wdrażania systemu operacyjnego
Czy w pełni przygotowałeś urządzenia końcowe przedsiębiorstwa do procesu migracji? Przygotowaliśmy listę pytań kontrolnych, na które powinieneś sobie odpowiedzieć zanim przystąpisz do wdrażania nowego systemu operacyjnego:
- Wiesz o wszystkich urządzeniach w sieci działających w systemie operacyjnym Windows 7?
- Masz wystarczająco dużo czasu, aby ręcznie wdrożyć system Windows 10 we wszystkich urządzeniach?
- Zabezpieczyłeś swoje dane przed migracją?
- Jesteś przygotowany na błędy, które mogą pojawić się podczas migracji?
-
Znasz wymagania sprzętowe systemu operacyjnego Windows 10?
Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś NIE, to poniżej udzielimy szczegółowych wskazówek na temat najlepszych i najłatwiejszych metod wdrażania systemu Windows 10 na wszystkich komputerach w sieci.
Bezpieczeństwo danych użytkownika
Podstawowym celem każdego administratora IT powinno być zabezpieczenie istniejących danych użytkownika. Dzięki nowej aktualizacji systemu operacyjnego, takiej jak Windows 10, istnieje duże ryzyko utraty cennych danych przechowywanych na komputerach. Najbezpieczniejszym sposobem ochrony danych podczas migracji z systemu Windows 7 do systemu Windows 10 jest utworzenie kopii zapasowej poufnych informacji w oddzielnym, wymiennym urządzeniu magazynującym.
Kontrola zgodności oprogramowania
Jak wspomnieliśmy wyżej, przed aktualizacją do systemu Windows 10 należy uzyskać szczegółowy raport inwentaryzacyjny wszystkich aplikacji zainstalowanych na komputerach sieciowych. Proces ten można uprościć, używając modułu zarządzania zasobami w narzędziu takim jak ManageEngine Desktop Central. Ten raport ustali, czy wszystkie istniejące aplikacje będą obsługiwane przez system Windows 10.
Po tej ocenie uruchom dokładny test aplikacji przy użyciu rodzimych narzędzi Microsoft, aby sprawdzić problemy ze zgodnością. Gdy okaże się, że aplikacje są kompatybilne, zaktualizuj kilka komputerów w środowisku testowym, aby zobaczyć, jak działają, i rozwiązać wszelkie pojawiające się błędy w wydajności aplikacji. Dzięki tej metodzie problemy ze zgodnością oprogramowania można całkowicie wyeliminować przed przekazaniem aktualizacji na wszystkie komputery w środowisku produkcyjnym.
Jaki typ aktualizacji wybrać
Microsoft udostępnia dwa rodzaje aktualizacji dla systemu Windows 10: In-place upgrade i dynamic provisioning.
- In-place upgrade zapewnia zautomatyzowany proces, który przeprowadzi migrację istniejących danych, ustawień, sterowników i aplikacji i może być używany, gdy nie ma znaczących zmian w konfiguracji BIOS lub systemu operacyjnego.
- Dynamic provisioning umożliwia organizacjom konfigurowanie nowego systemu operacyjnego Windows 10 bez niestandardowego obrazowania. Z tego procesu można korzystać w przypadku urządzeń BYOD lub gdy użytkownik końcowy może samodzielnie zainstalować system operacyjny, korzystając z funkcji takiej jak portal samoobsługowy w programie Desktop Central. Tradycyjna metoda czyszczenia i wczytywania jest używana w sytuacjach, w których występują znaczące zmiany w konfiguracji systemu operacyjnego lub w przypadku przejścia z poprzednich wersji systemu operacyjnego innych niż Windows 7.