Współcześnie komputery i znajdujące się na nich dane stały się centralnym punktem funkcjonowania organizacji. Widocznym trendem w firmach jest używanie aplikacji online uruchamianych z poziomu przeglądarek internetowych. W tej rzeczywistości pojawia się kluczowe pytanie: jak odpowiednio zabezpieczyć przeglądarki? Coraz więcej organizacji wdraża jakąś formę zabezpieczeń, jednak jak tego typu ochrona wygląda w praktyce? Przeanalizujemy ten problem na przykładzie oprogramowania ManageEngine Browser Security Plus.
Przeglądarki: najsłabszy punkt w strukturze zabezpieczeń
Każdego roku odbywa się Pwn2own, czyli wydarzenie dla hakerów, którego celem jest podkreślenie wad oprogramowania codziennego użytku. Tegoroczne spotkanie pokazało, że to właśnie przeglądarki – jeden z najczęściej używanych produktów w laptopach i urządzeniach przenośnych – stają się potencjalną perspektywą dla działań hakerów. Niemal każda aplikacja w chmurze, opracowana na przykład przez Google czy Microsoft, jest wzmocniona środkami bezpieczeństwa. Jednak celem ataków phishingowych i złośliwego oprogramowania są użytkownicy końcowi.
Nawet w przypadku korzystania z bezpiecznego połączenia, niezabezpieczone przeglądarki mogą oferować hakerom dostęp do danych organizacji. Przypadkowe kliknięcie złośliwej reklamy lub witryny może zagrozić sieci, a nawet ujawnić poufne informacje.
W związku z pandemią panującą od ponad roku przeglądarki stały się naszymi drzwiami do świata. Praca, edukacja, zamawianie jedzenia, zamawianie podstawowych usług czy transfer środków – wszystko można zrobić online. Jednak jak bezpieczne są te transakcje? Czy nasze informacje są odpowiednio chronione, gdy wylogowujemy się z naszych kont?
Microsoft 365, Exchange Server i Azure Active Directory (w szczególności firmowe konta e-mail) są typowymi celami hakerów. Pracując wewnątrz sieci organizacji wiadomości e-mail są uważane za bezpieczne. Jednak co w sytuacji, kiedy pracujemy z domu? Te okoliczności tworzą zupełnie inną sytuację – pomimo stosowania środków bezpieczeństwa, takich jak VPN.
Jak zabezpieczyć przeglądarki w firmie?
System Browser Security Plus, dzięki licznym narzędziom zabezpieczającym chroni sieci przed atakami z przeglądarki. Oprogramowanie przede wszystkim zabezpiecza je, aktualizuje, zarządza i monitoruje dodatki, a także blokuje podejrzane strony internetowe. W celu zabezpieczania przeglądarek można użyć też bardziej rozbudowanego narzędzia, jak Desktop Central i dzięki temu wdrożyć ujednolicone zarządzanie punktami końcowymi.
Podstawowa funkcjonalność obejmuje:
Tworzenie polityk bezpieczeństwa
Twórz rozbudowane polityki określające zakres funkcjonowania każdego aspektu przeglądarek. Decyduj o dodatkach, wykorzystaniu plików cookie, Java oraz wielu innych.
Blokada przeglądarki
Ogranicz dostęp do sieci tylko do witryn i aplikacji zaufanych przez administratora IT, aby zmniejszyć ryzyko związane z codziennym użytkowaniem.
Filtr pobierania
Ogranicz i filtruj pobieranie na podstawie niektórych witryn internetowych lub pobierania określonych typów plików.
Dostosowywanie przeglądarki
Dostosuj przeglądarki zarządzając zakładkami, dodając domyślne przeglądarki i konfigurując zasady, aby najlepiej pasowały do wymagań Twojej organizacji.
Filtr sieciowy
Odfiltruj niepotrzebne strony internetowe odmawiając do nich dostępu.
Podsumowanie
Przeglądarki internetowe są integralną częścią pracy biurowej. Browser Security Plus zapewnia pełne zarządzanie przeglądarkami jako osobny produkt lub jako część większego ekosystemu jakim jest Desktop Central. W zależności od potrzeb organizacji można dostosować zarówno typ rozwiązania, jak i możliwe konfiguracje. Tak aby zapewnić pełne bezpieczeństwo korzystania z danych, które w dzisiejszym świecie są najbardziej wartościową, integralną częścią każdej organizacji.
15.11.2021
Autor: marketing@mwtsolutions.eu
Kategorie: Aktualności Artykuł