Zarządzanie urządzeniami mobilnymi zaczyna być wymogiem, a nie tylko opcją. Ze względu na „cyfryzację” danych i możliwość ich łatwego przesyłania między użytkownikami wprowadzane są pewne ograniczenia w wykorzystywaniu urządzeń korporacyjnych. Dziś przedstawimy 5 najciekawszych według nas funkcjonalności w Mobile Device Manager Plus, które pokażą inną perspektywę wykorzystania polityk bezpieczeństwa, dystrybucji danych.
1. Geofencing
Podczas podróży służbowych wiemy mniej więcej, w jakim obszarze poruszają się pracownicy – może to być np. zasięg miasta lub całego kraju. Czy jest jakieś rozwiązanie, które uchroni dane naszej organizacji w przypadku kradzieży urządzenia?
Rozwiązaniem może być Geofencing – czyli funkcjonalność, dzięki której zaznaczamy wskazany obszar na mapie całego świata, a następnie konfigurujemy akcję która ma się wykonać, w momencie gdy urządzenie przekroczy dany obszar.
Możemy np. ustalić regułę, zgodnie z którą automatycznie zostanie wysłany e-mail do administratora informujący go o zaistniałej sytuacji, a dzień po tym wydarzeniu dane w urządzeniu oraz karcie pamięci zostaną automatycznie usunięte.
2. Sesje zdalne
Użytkownik (zwłaszcza niebędący osobą techniczną) może zgłosić problem ze smartfonem na zasadzie „wyświetla mi się takie coś” i nie potrafi wytłumaczyć błędu, pojawiającego się problemu. W takiej sytuacji możemy przeprowadzić sesję zdalną, która zdecydowanie ułatwi cały proces zwłaszcza w kontekście pracy w delegacji.
3. Zarządzanie dokumentami
Podczas codziennego obiegu dokumentów bywają takie sytuacje, że organizacja chce udostępnić dane szerszej grupie odbiorców jednocześnie. Można to oczywiście zrobić mailowo, jednak używając Mobile Device Manager Plus umieszczenie zdalnie danych na konkretnych urządzeniach/grupach urządzeń to żaden problem. Do tego celu służy funkcja Content Management.
Zdecydowaną przewagą tej funkcjonalności nad e-mailami jest to, że MDM zaimplementuje w ten sposób pliki, których rozmiar to nawet 1GB, gdzie standardowo podczas korespondencji mailowej limit wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu MB.
4. Customowe aplikacje
W przypadku chęci instalacji tak popularnych aplikacji jak Linkedin, Facebook itp. sprawa jest prosta – można je pobrać np. ze Sklepu Play lub AppStore. Sytuacja komplikuje się, jeśli nasza organizacja posiada własną aplikację używaną wewnętrznie i nie chce jej udostępniać światu, a jednocześnie chce mieć możliwość jej łatwego wdrażania na nowych urządzeniach i aktualizowania na wszystkich urządzeniach jednocześnie. Czy jest jakieś rozwiązanie? Oczywiście. MDM pozwala importować customowe aplikacje, które następnie możemy rozpropagować, aktualizować na wybranych grupach urządzeń.
5. Urządzenie prywatno/korporacyjne
Podczas zatrudniania nowego pracownika może pojawić się sytuacja, w której to użytkownik nie chce zgodzić się na używanie firmowego sprzętu np. ze względu na wygodę – konieczność posiadania dwóch smartfonów. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Kompromisem może być zarejestrowanie prywatnego urządzenia jako BYOD czyli Bring Your Own Device. Polega to na tym, że w urządzeniu zostawiamy część prywatną dla użytkownika, jednocześnie tworząc część służbową (aplikacji, danych) zarządzaną z poziomu Mobile Device Manager Plus.
Podsumowanie
Mobile Device Manager Plus to narzędzie służące do zarządzania urządzeniami mobilnymi. Każdy kto miał okazję poznać ten system wie o możliwości tworzenia polityk bezpieczeństwa, aktualizowana/dystrybuowania aplikacji, czy też możliwości tworzenia raportów. Dziś poruszyliśmy funkcjonalności o których mówi się mniej, ale są równie ciekawe i mogą znaleźć zastosowanie zależnie od specyfiki procesów danej organizacji.
Jeśli zainteresowały Cię możliwości oferowane przez Mobile Device Manager Plus – skorzystaj z darmowych, 30 dniowych testów wraz z pełnym wsparciem Product Managera MWT Solutions.
06.05.2020
Autor: marketing@mwtsolutions.eu
Kategorie: Aktualności Artykuł