Wiele organizacji posiada rozwiązania monitorujące swoje serwery, czy też usługi. Zazwyczaj systemy znajdują się wewnątrz organizacji, w lokalnej serwerowni, na którymś z wirtualnych serwerów. Jest to standardowe podejście wśród większości firm, jednakże wymaga odpowiedniego podejścia – co postaram się dla Was opisać 🙂
Wszelkie rozwiązania on-premise wymagają kilku rzeczy, m.in.: monitorowania serwera na którym się znajdują, monitorowania urządzeń sieciowych, które pozwalają na dostęp do sieci oraz innych miejsc, przez które przechodzi połączenie sieciowe. Widząc tylko początek rzeczy, które mogą pójść nie tak z obsługą takiego systemu, warto się zastanowić nad przejściem do chmury.
System nadzorujący monitoruje m.in.:
- strony,
- aplikacje,
- serwery,
- usługi krytyczne,
- procesy,
- bazy danych.
Czytając te proste przykłady, możemy dojść do wniosku, że sam system monitorujący staje się krytyczny dla naszej organizacji. Co w przypadku, w którym infrastruktura zawiedzie i system nie będzie miał możliwości monitorowania zewnętrznych usług (np.: strona firmowa u zewnętrznego providera)? Kolejnym przykładem byłaby sytuacja, gdy przestaje działać firewall w firmie lub switch, który obsługuje nasz system monitorujący. W przypadku takiej awarii – nie będziemy mieli widoku na nasze środowisko zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
Czym monitorować infrastrukturę?
Z pomocą przychodzą systemy SaaS. Przerzucają one ciężar odpowiedzialności za działanie aplikacji na dostawcę usługi. Dzięki temu zespół IT nie musi martwić się o działanie samej aplikacji, czy też jej aktualizacje. Całość zostaje po stronie providera usługi monitorującej. Ponadto, w przypadku jakiejkolwiek awarii wewnątrz naszej sieci, system będzie działał dalej i będzie w stanie monitorować zewnętrzne zasoby czy też inne lokalizacje. Jak radzi sobie z tym Site24x7?
Site24x7 – system chmurowy, który pozwala na monitorowanie naszego całego środowiska, rozpoczynając od najbardziej podstawowych rzeczy, kończąc na monitorowaniu bardziej zaawansowanych rozwiązań. Pozwala on na monitorowanie m.in.:
- stron WWW,
- transakcji na stronach Internetowych – udajemy, że jesteśmy użytkownikiem,
- Rest API oraz transakcji Rest API,
- serwera FTP,
- serwera poczty,
- wirtualizacji,
- serwerów Exchange,
- serwerów Active Directory,
- usług Azure’a,
- kontenerów (Kubernetes oraz Docker).
Jest to tylko część funkcji, które system posiada, gdyż został dostosowany, by móc w pełni zastąpić wszelkie narzędzia monitorujące. Jak widzimy na obrazku powyżej, posiada on możliwość monitorowania wielu rzeczy.
Kluczowe funkcje systemu Site24x7
Rozpocznijmy jednak od omówienia funkcji, które oferuje nam rozwiązanie SaaS’owe, których nie uzyskalibyśmy w rozwiązaniu On-Premise. Przyjrzymy się prostemu monitorowaniu WWW:
Możemy zauważyć, że systemy tego pokroju oferują nam monitorowanie z wielu lokalizacji na świecie. Jednocześnie pozwala na weryfikację czasów odpowiedzi per dana lokalizacja. Pozwala to na weryfikację naszej strony dla klientów międzynarodowych, przez co mamy pełen wgląd w to, jak działa nasza strona. System posiada ponad 125 – lokalizacji/miast, w których istnieje parę maszyn. Pozwala nam to na monitorowanie naszej strony z całego świata.
Jednakże system Site24x7, to nie tylko monitorowanie stron Internetowych z zewnętrznych lokalizacji, ale również monitorowanie naszej wewnętrznej infrastruktury, co zostało wspomniane na początku artykułu. Podchodząc do tematu monitorowania infrastruktury, możemy monitorować ją na dwa sposoby: poprzez agenta zainstalowanego na danym serwerze lub poprzez “on-premise poller’a”, który jest zainstalowany na jednym z naszych serwerów (lub więcej niż jednym) i skanuje naszą sieć, a następnie wysyła dane do chmury.
Podejście agentowe jest najprostsze, instalujemy specjalny program na systemie Windows/Linux i dane są automatycznie wysyłane do chmury, poprzez szyfrowane połączenie. Jednakże, gdybyśmy chcieli monitorować nasze urządzenia sieciowe – będziemy mieli problem, gdyż tam nie doinstalujemy agenta. Stąd też potrzeba istnienia On-Premise Poller’a. Na dole zaprezentowany jest schemat działania:
Oprócz funkcji monitorowania urządzeń on-premise, poller pozwala na dodatkowo:
- monitorowanie ruchu sieciowego przy pomocy NetFlow,
- zarządzanie konfiguracją urządzeń sieciowych,
- monitorowanie logów aplikacji oraz wyszukiwanie specyficznych fraz.
Dzięki temu, możemy bezproblemowo przejść całościowo do chmury i uzyskać pełen wgląd w środowisko lub w wiele lokalizacji, na wielu płaszczyznach.
Podsumowując, monitorowanie infrastruktury w SaaS jest rozbudowane na tyle, że możemy pozwolić sobie na całkowite przejście do chmury. Począwszy od monitorowania stron WWW, serwerów, kończąc na monitorowaniu pakietów FLOW oraz zarządzaniu konfiguracją sieciową. Do wszystkiego będziemy mieli dostęp z każdego miejsca na świecie oraz usługa będzie odporna na działanie jakichkolwiek awarii.
21.07.2022
Autor: Stanisław Rogasik
Kategorie: Aktualności Artykuł