Ze względu na rozwój systemów IT, rosnącą popularność pracy hybrydowej czy zmiany w wymaganiach klientów, monitorowanie sieci stało się bardziej złożone. Administratorzy muszą teraz weryfikować całą infrastrukturę, dlatego tak ważna jest przejrzystość i dostępność danych. Wgląd w informacje musi być prosty oraz powinien umożliwić w łatwy sposób weryfikowanie problemów na urządzeniach, ich proaktywne rozwiązywanie oraz wykrywanie zdarzeń krytycznych 24/7. Odpowiedzią na te potrzeby są diagramy sieciowe.
Zalety oprogramowania do tworzenia diagramów sieciowych
1. Zrozumienie zależności urządzeń
Zrozumienie ogólnej architektury sieci pomoże Ci zidentyfikować i monitorować krytycznie zdarzenia, dzięki czemu łatwiej zoptymalizować wydajność sieci. Wizualizacja sieci pokazuje w jaki sposób urządzenia sieciowe wpływają na inne urządzenia, dzięki czemu proces rozwiązywania problemów jest zdecydowanie bardziej efektywny.
2. Wsparcie w efektywnym rozwiązywaniu problemów
Diagramy sieciowe na wiele sposobów ułatwiają rozwiązywanie problemów. Na przykład, kiedy pojawią się problemy z siecią np. wąskie gardło przepustowości lub problemy z połączeniem, wizualizacja pozwoli rozwiązać tę kwestię poprzez przekierowanie połączenia na inną trasę.
3. Pomoc w skalowaniu sieci
Kiedy wymagania dotyczące sieci stają się mocno skomplikowane, organizacje muszą skalować swoje sieci w celu szybszego działania.
Tworzenie diagramów sieciowych w OpManager
OpManager to proste w użyciu narzędzie do zarządzania całą infrastrukturą sieciową. Pozwala na wizualizacje złożonych i rozproszonych sieci poprzez pokazanie ich w formie graficznej.
- Layer 2 maps – ta funkcja pozwala na stworzenie mapy, która zaprezentuje w sposób graficzny całą sieć poprzez identyfikowanie, odkrywanie i monitorowanie wszystkich podłączonych urządzeń. Zrozumienie topologii sieci pozwala na łatwiejszą restrukturyzację, kiedy będzie to konieczne.
- Wizualizacja geograficzna – OpManager umożliwia wizualizacje geograficzną sieci poprzez umieszczanie urządzeń krytycznych na mapach Zoho lub mapach Google. Kiedy powiążesz urządzenie z odpowiednią lokalizacją możesz w łatwy sposób powiadamiać techników, którzy znajdują się w tym miejscu. Poprzez umieszczanie urządzeń na mapie możesz też weryfikować wzorce błędów.
- Wizualizacja na poziomie biznesowym – widoki biznesowe pozwolą Ci na logiczną wizualizacje podsieci, zrozumienie zależności urządzeń oraz przeglądanie wydajności sieci na poziomie biznesowym.
Jeżeli jesteś zainteresowany/a stworzeniem wizualizacji swojej sieci i szybszym weryfikowaniem problemów, zachęcam do skorzystać z bezpłatnych testów OpManager. Skontaktuj się z nami przez sprzedaz@mwtsolutions.eu. Warto skorzystać z możliwości przetestowania tego oprogramowania w oparciu o środowisko sieciowe Twojej firmy oraz zapoznania się z innymi funkcjami OpManager lub OpManager Plus.
22.11.2021
Autor: Daniel Kamiński
Kategorie: Aktualności Artykuł