Kryptografia, czyli różne metody zabezpieczeń, w tym rozwiązania sprzętowe i programowe, jest często wykorzystywana przez administratorów IT, aby zabezpieczyć dane sieciowe przed nieautoryzowanym dostępem i innymi zagrożeniami. Mechanizmy te stanowią środek zapobiegawczy, który zapewnia bezpieczeństwo sieci. Przykłady metod zabezpieczeń obejmują OTP, tokeny, biometrię, rozpoznawanie głosu i twarzy, osobiste numery identyfikacyjne, a także karty debetowe i kredytowe, które weryfikują tożsamość użytkownika.
Poufna komunikacja
We współczesnym świecie, w którym wyciek danych jest na porządku dziennym, kluczowe jest, aby osoby i organizacje zachowały szczególną ostrożność w celu ochrony wrażliwych informacji przed cyberprzestępcami. Algorytmy szyfrowania i deszyfrowania są kluczowymi elementami kryptografii. Metody te pomagają zapobiegać ujawnieniu poufnych informacji i nieautoryzowanemu dostępowi. Sekret odszyfrowania zaszyfrowanych danych jest w posiadaniu zarówno nadawcy, jak i odbiorcy, co czyni je najskuteczniejszą metodą ukrywania komunikacji.
Uwierzytelnianie i jego wykorzystanie
W sieci możemy potwierdzić swoją tożsamość. Jedną z metod jest podpis cyfrowy, który w połączeniu z innymi środkami, zapewnia usługę niezaprzeczalności, aby strzec się przed negacją działań. Zapewnia dowód i istnienie wiadomości, dzięki czemu stronom związanym z komunikacją bardzo trudno jest zaprzeczyć swojemu udziałowi. Ponadto zapewnia, że dostęp do treści wiadomości lub transakcji mają tylko osoby lub procesy upoważnione do jej przeglądania i wykorzystywania.
Głównym motywem cyberprzestępców jest uzyskanie dostępu do systemów, kradzież danych i pieniędzy użytkownika lub rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania. Aby to zrobić, podszywają się pod osoby, firmy lub podmioty i starają się zdobyć zaufanie. Potrafią manipulować nowoczesnymi technologiami, w tym usługami poczty elektronicznej, komunikacją czy podstawowymi protokołami internetowymi. Techniki, takie jak MAC i podpisy cyfrowe w kryptografii, koncentrują się na ochronie informacji przed spoofingiem i fałszerstwami oraz zatrzymywaniu hakerów na ich drodze. Jak sobie zatem z tym poradzić?
Jednym z rozwiązań jest Password Manager Pro, który wprowadza:
- Wyeliminowanie zmęczenia hasłami i luk w zabezpieczeniach poprzez wdrożenie bezpiecznego, scentralizowanego skarbca do przechowywania haseł i dostępu do nich
- Wielokrotne zwiększenie produktywności IT poprzez automatyzację częstych zmian haseł wymaganych w krytycznych systemach
- Zapewnienie prewencyjnej i detektywistycznej kontroli bezpieczeństwa poprzez przepływy pracy i alerty w czasie rzeczywistym dotyczące dostępu do hasła
- Przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa i zgodności z przepisami, takimi jak GDPR, SOX, HIPAA i PCI
- Bezpieczne połączenia z maszynami za pomocą haseł zapisanych w zasobach
Integralność danych
Integralność danych to kompletny pakiet, który zapewnia dokładność, kompletność, spójność i ważność danych organizacji. Umożliwia to przedsiębiorstwom zagwarantowanie integralności danych i zapewnia, że informacje w jego bazie danych są dokładne. Algorytm matematyczny i kryptograficzne funkcje skrótu odgrywają istotną rolę w zapewnieniu użytkowników o integralności danych. Są one niezwykle przydatne i wykorzystywane przez większość aplikacji związanych z bezpieczeństwem informacji. W celu zarządzania danymi i ich bezpieczeństwem dobrym wyborem będzie DataSecurity Plus. Umożliwia on:
- Audytowanie wszystkich działań związanych z plikami ze szczegółami dotyczącymi tego, kto, kiedy i skąd uzyskał dostęp do danych plików
- Śledzenie krytycznych zmian w plikach, takich jak zmiany SACL, właścicieli, rozszerzeń plików i uprawnień
- Korzystanie z profili alarmowych, aby wykryć zmiany w plikach wysokiego ryzyka i gwałtowne próby dostępu
- Wykrywanie i powstrzymywanie ataków ransomware w czasie natychmiastowym
- Monitorowanie integralności plików za pomocą natychmiastowych powiadomień elektronicznych.
- Generowanie analityki dotyczącej najczęściej udostępnianych lub modyfikowanych plików, najbardziej aktywnych użytkowników itp.
Trzeba zacząć działać
Nie można oczekiwać, że wszystko będzie bezbłędne i nie inaczej jest w przypadku kryptografii. Jest wiele miejsc, w których zawiodła. Oto przykład:
16 września 2022 roku jedna z wiodących firm transportowych, Uber Technologies Inc, potwierdziła, że padła ofiarą cyberataku. Atak zmęczenia wieloczynnikowym uwierzytelnianiem (MFA) to rzekoma taktyka inżynierii społecznej, którą haker wykorzystał, aby wejść na konto pracownika Ubera i dokonać spustoszenia w wewnętrznych systemach firmy, ostatecznie narażając dane 93 milionów aktywnych użytkowników Ubera.
Kryptografia, jak wynika z powyższego artykułu, jest kluczowa dla zabezpieczenia środowiska IT. Warto ułatwić sobie zadanie i do ochrony infrastruktury wykorzystać specjalistyczne narzędzia IT Security ManageEngine, które automatyzują procesy i czuwają nad bezpieczeństwem całego środowiska IT.
25.10.2022
Autor: marketing@mwtsolutions.eu
Kategorie: Aktualności Artykuł