Zapotrzebowanie na usługi VPN rośnie w szybkim tempie. Jest to spowodowane potrzebą, a nawet koniecznością, dostosowania się firm do zdalnego trybu pracy. Rozbudowie infrastruktury wirtualnej sieci prywatnej w tak krótkim czasie, towarzyszą spore problemy operacyjne i obawy, związane z bezpieczeństwem. Nadmierny zakup przepustowości tunelu obniża niekorzystnie budżet IT, natomiast zbyt niski wolumen jest znów czynnikiem sprzyjającym utracie produktywności.
Administratorzy IT muszą rozstrzygać nie tylko kwestie związane z łącznością. Stoi przed nimi także zadanie uważnego monitorowania ataków sieciowych, na które szczególnie narażone są osoby wykonujące pracę zdalnie. Mierząc się z próbami zagwarantowania bezproblemowego środowiska pracy, działy IT są zobligowane posiadać bezpieczną i dobrze zaplanowaną infrastrukturę VPN.
W takiej sytuacji, nieocenioną pomocą stają się dzienniki rzeczonego korytarza sieci, które zawierają krytyczne szczegóły dotyczące ruchu i bezpieczeństwa. Pomagają zrozumieć wymagania związane z przepustowością kanału oraz stan ochrony sieci w przedsiębiorstwie.
ManageEngine Firewall Analyzer jest narzędziem do monitorowania wspomnianych aspektów. Ułatwia on śledzenie użytkowników VPN w czasie rzeczywistym, monitorowanie ich aktywności pod kątem nietypowego zachowania i raportowanie przeprowadzanych w sieci ataków bezpieczeństwa. Raporty dają administratorom pełny wgląd w ruch tunelu, w dzienniki zapory sieciowej, dostarczają też podgląd na szereg istotnych wskaźników. Spójrzmy na niektóre raporty Firewall Analyzer.
Statystyki użytkowania pracowników
Wykorzystanie VPN przez określonych użytkowników i ich unikalna liczba sesji mają kluczowe znaczenie dla planowania zakresu transferu i pojemności sieci prywatnej. Aplikacja ManageEngine monitoruje wykorzystanie przepustowości tunelu na poziomie użytkownika i wyświetla listę. Po wejściu w daną pozycję, uzyskujemy indywidualne karty z zajętością sieci.
Sesje VPN i wykorzystanie w godzinach szczytu
Omawiany produkt pomaga nie tylko śledzić liczbę aktywnych sesji VPN i historię połączeń, ale także identyfikować wykorzystanie sieci w godzinach szczytu. Te statystyki są przydatne do weryfikacji najbardziej ruchliwych godzin oraz odpowiedniego zaplanowania infrastruktury. Uzyskanie danych zapotrzebowania na przepustowość VPN jest niezmiernie ważne, przy obliczaniu dalszej skalowalności.
Połączenia i trendy użytkownika oparte na urządzeniach
Możliwość przeglądania statystyk połączenia i użytkowania kanału dla określonego urządzenia zabezpieczającego odgrywa istotną rolę w optymalizacji infrastruktury sieci prywatnej. Dzięki raportom opartym na terminalu, można w Firewall Analyzer łatwo uzyskać szczegóły ujętych wyżej parametrów.
Zużycie przepustowości VPN i stan logowania
System umożliwia też sprawdzenie wszystkich adresów IP korzystających z korytarza sieci prywatnej, a także zweryfikowanie ich indywidualnego zużycia przepustowości. Pomaga to skupić się na adresach IP, które zajmują nadmierne poziomy transferu i ograniczają jego dostępność w przyszłości.
Uzyskujemy również opcję przeglądania miejsc docelowych i adresów URL odwiedzanych przez klientów VPN. Funkcjonalność ta jest znacząca. Możemy łatwo sklasyfikować URL jako krytyczny lub niekrytyczny i blokować ten drugi oszczędzając cenną przepustowość. Oprócz tego, identyfikując nieudane logowania użytkowników, proaktywnie rozwiązujemy problemy z połączeniem do wirtualnej sieci prywatnej.
Trendy przepustowości VPN
Badanie trendów przepustowości w produkcie ManageEngine pomaga nam natomiast przewidywać poziomy zużycia w różnych porach dnia i planować zapotrzebowanie. Dzięki śledzeniu tych tendencji, możemy projektować infrastrukturę sieci z dużym wyprzedzeniem.
Alerty bezpieczeństwa i przepustowości
Alarmy i powiadomienia odgrywają istotną rolę w identyfikowaniu anomalii ruchu w infrastrukturze. W Firewall Analyzer mamy możliwość ustawienia wyzwalacza przepustowości zgodnie z własnymi wymaganiami, a powiadomienia o alertach będą wysyłane bezpośrednio na skonfigurowany adres e-mail lub na telefon za pośrednictwem wiadomości SMS.
Dzięki tym kilku przedstawionym przeze mnie raportom, administratorzy IT mogą z łatwością zaplanować wydajną infrastrukturę VPN, która będzie dobrze zeskalowaną do pracy zdalnej. Właściwie zaplanowana konfiguracja wirtualnej sieci prywatnej umożliwia firmie utrzymanie swojej produktywności i zyskanie przewagi konkurencyjnej w dzisiejszym, wymagającym rynku.